Alice Munro (n. 1931) este o scriitoare canadiană, laureată a Premiului Nobel pentru Literatură. A scris peste cincisprezece volume de proză scurtă, mai multe nuvele și un roman. De-a lungul remarcabilei sale cariere a primit numeroase premii şi distincţii, inclusiv, de trei ori, Premiul pentru Literatură al guvernatorului Canadei, National Book Critics Circle Award şi Premiul Man Booker Internaţional. Printre volumele sale de povestiri se numără Ură, prietenie, dragoste, căsătorie, Fugara, Prea multă fericire și Dragă viață. Narațiunile lui Alice Munro sunt scrise într-un stil simplu, concis, natura umană e plină de cruzime, de iraţionalitate, de aversiuni secrete, autoarea oferindu-le cititorilor, cu fiecare povestire, o adevărată felie de viaţă.
Cu ajutorul acestor povestiri captivante puteți să vă exersați și să vă sporiți cunoștințele de limba engleză, descoperind în același timp, în versiune integrală, creații nemuritoare ale unor mari scriitori – clasici și contemporani – intrați în canonul literar universal. Puteți confrunta, pagină cu pagină, textele în engleză cu traduceri românești de cea mai bună calitate, pentru a vă nuanța și îmbogăți înțelegerea originalului, și puteți să vă notați pe margini cuvinte și expresii noi sau observații utile.
10 Comments
Cornelia
Îmi place cum scrie această autoare, din păcate nu pot cumpara cartea, dar cu siguranță o voi cauta online după.
Geo
Eu nu stiu daca sa o cumpar sau nu…ma mai gandesc.
Mirela Barbalata
Nu o voi lua
Simona Stavăr
De mult vreau să citesc scrierile acestei autoare :((
Tyna
Pe mine mă încântă că sunt în ediție bilingvă. Citești ceva plăcut și îți îmbunătățești cunoștințele de limba engleză, în același timp
Geo
Acesta este marele lor merit Tyna, poate si povestea in sine e faina, nu stiu…
Daniela Cusa
Nu stiu ce sa zic. Poate niste impresii?
Geo
Ar fi bine…
Oprea Denisa
Nu ma pronunt inca, nu stiu prea multe nici despre autoare si nici despre carte.
Mirela Nenciu
Nu cunosc amanunte,nu zic nimic.